ActionScripti õppematerjal

Sissejuhatus ActionScripti

Tagasi sirvima

ActionScript, millele käesolev õppematerjal keskendub, on programmeerimiskeel, mida saab lisada Flashi dokumentidele. ActionScripti abil saab meediale lisada interaktiivsuse ning Flash dokumendi käitumist paremini kontrollida. Niimoodi on näiteks võimalik nupul klõpsamise peale näidata uut pilti. Loogika võimaldab rakendusel käituda kasutaja tegevusele ning teistele konditsioonidele vastavalt. Ilma ActionScriptita on Flashis võimalik paljutki teostada, kuid ActionScript lisab palju teisi võimalusi. Flash sisaldab kahte versiooni ActionScriptist, mõlemad kohaldatud autori vajadustele.

Skripti lisamiseks kirjutatakse ActionScript otse Actions-paneeli. Väliste skriptide lisamiseks, mida hiljem rakendusse lisada või importida, võib kasutada spetsiaalset skriptiakent (File > New > ActionScript File) või vabalt valitud tekstiredaktorit.

Nii paneelil Actions kui ka aknal Script on Script-paan (see, kuhu kirjutatakse koodi; vt joonis 3) ning Actions tööriistakast. Actions paneelil on veidi rohkem assisteerimisvõimalusi kui Script aknal. Avamaks Actions paneeli, tuleb valida menüüst Window > Actions või vajutada F9.

ActionScript'i kirjutades tuleb jälgida, kuhu kood paigutatakse. Kood võib paikneda ühel kaadril, ühistel kaadritel või olla omistatud objekti(de)le. Joonisel 4 redigeeritakse parasjagu Vahendite kihi 1. kaadri ActionScript’i, mis samaaegselt mõjub kaadritele 1-4, ajateljel on näha, et ka 5. kaadril on ActionScript. Samuti on näha, et ka nupule edasi on võimalik omistada ActionScript’i. ActionScript’is kasutatakse pöördumiseks instantsinime (Instance name) Edasi, instantsinime saab määrata objekti seadistuste (Properties) paneelil. Erinevad objekti- ja instantsinimed on selles õppematerjalis kasutusele võetud selleks, et rõhutada nende lahusolekut.

Joonis 1 - ActionScripti võib kirjutada kaadrile, nende kogumile või objektile.

Soovituslik on ActionScripti kood kirjutada eraldi kihile, ning eraldi (tühjadele) kaadritele. Joonisel 1 paikneb ActionScript kihil Vahendid. Ebasoovitatav on kirjutada ActionScript instantsidele (näiteks joonisel 1 nähaolev nupp edasi), kuna see suurendab veaohtu ning raskendab ülevaadet.

Tagasi sirvima