MMTBK3.0 nupud


Tekstivälja (field) loomiseks tuleb tööriistaribalt valida vastav tööriist (kas raamiga või raamita, kuigi seda saab ka hiljem määrata), liikuda hiirekursoriga sobivasse paika leheküljel, hiire vasak nupp alla vajutada ja seda hoides liigutada hiirt nii, et tekiks sobiva kuju ja suurusega väli.

Väljale kirjutamiseks tuleb tööriistaribalt valida objektide märkimise tööriist ja teha hiire topeltklõps antud väljal. Kirjutamise lõpetamiseks tuleb tööriistaribal klõpsatada mistahes tööriistal. ToolBook’i jaoks on tekst üks tekstivälja omadus.

NB! Tekstivälja saab kirjutada maksimaalselt 32000 sümbolit!

Välja, kui objekti omaduste määramiseks tuleb väli märkida ja anda käsk Object/Field properties, mille peale avaneb järgmine dialoogiaken:

tekstivälja omaduste dialoogiaken

Dialoogiakna ülemises osas on traditsiooniline sisestusväli “Name:”, kuhu saate kirjutada välja nime ning tehniline info (sealhulgas ka ID number).

Keskmises osas vasakul valikuaknas “Field type:” saab valida viie erineva tekstiväljatüübi vahel:

Keskosas paremal valikuaknas “Border style:” on võimalik valida antud tekstiväljale sobivat raami tüüpi:

Dialoogiakna allservas on lisavalikud:

Dialoogiakna paremas ääres on nupud, nende hulgast "Script" avab skriptiakna.

Tekstivälja välimust mõjutavad veel ka teksti välimus ja kaugus tekstivälja äärtest. Teksti välimuse määramiseks tuleb anda käsk Text/Character:

kirjatüübi valikuaken

Selles dialoogiaknas saab määrata kirjatüüpi (font), tähe suurust (font size) ja stiili (font style).

Stiilid on kõik ka eraldi samanimeliste käskudena menüüs Text esindatud. Loomulikult saab neid stiile ka kombineerida ja/või vaid mingile tekstiosale rakendada (selleks tuleb nagu tavalises tekstiredaktoris soovitud tekstiosa ära märkida).

"Apply" nuppu kasutatakse tehtud valiku kehtestamiseks ilma seda dialoogiakent sulgemata, nii on mugavam proovida mitut eri võimalust.

NB! Selle dialoogiakna käske saab ka nuppudele rakendada!

Teksti ääriste (indents), reavahe (spacing) ja joonduse (alignment) määramiseks kasutatakse vastavat dialoogiakent, mis avaneb kui anda käsk Text/Paragraph:

lõigu vormindamise dialoogiaken

Antud dialoogiaknas saab nagu tekstiredaktorites määrata teksti joondamise meetodit, reavahet, tabulaatoripositsioone ja -tüüpi ning äärejoonte laiust.

Siinjuures tuleb arvestada, et taandrea saamiseks tuleb soovitavale taandrea suurusele liita veel ka valitud vasaku ääre laius, sest seda ei hakata lugema mitte tekstilõigu vaid tekstivälja äärest.

tagasi graafikaobjektide loetellu


Andmeväljad (recordfields) on erilised seetõttu, et neid saab luua vaid taustale ning nende abil saab luua andmebaasi.

Andmeväljade omaduste määramiseks tuleb anda käsk Object/Recordfield properties. Avanev dialoogiaken on täpselt sama, mis tekstiväljade puhul ning ka teksti välimuse ja äärejoonte määramine käib täpselt sama moodi.

Üks lehekülg andmeväljadega (andmeväljad ise asuvad taustal, nende sisu aga lehekülje esiplaanil) moodustab kirje. Et andmebaasiga oleks lihtsam opereerida, siis tuleks igale andmeväljale anda tema sisu iseloomustav nimi ja tema kõrvale luua harilik tekstiväli, millele kirjutada seda sisu isaloomustav tekst.

tagasi graafikaobjektide loetellu


Raamat ja selle omadused, programmiaken ja selle omadused, lehekülg ja selle omadused, taust ja selle omadused, võtmesõnad (hotwords) ja nende omadused, imporditud graafika, meediaklipid.

Ülevaade programmi töökeskkonnast, OpenScript programmeerimiskeel.