Kihid (Layers)

Kihtide ja alamkihtide kasutamine

Töötades Adobe Illustratoris kasutad erinevaid kihte (Layers). Kihtide paneel avaneb käsklusele F7 (ka Window menüü alt) ja peaks välja nägema nagu joonisel 1 kuvatud paneelis:

 

Joonis 1. Kihid paneeli asukoht
Joonis 1. Kihid paneeli asukoht

 

Tööfailil, saate läbi erinevate kihtide ja alamkihtide vaadata, mis käsklusi ja funktsioone on kasutatud. Seda kõike kihte avades ja sulgedes. Enne uue kihi loomist on soovitav lukustada algfail (kui kasutatakse fotot), et muudatused oleks tehtud vaid uutel kihtidel. Seda nimetatakse TEMPLATE .

Template võimalus

Template võimaldab lukustada kihti ja muuta kihil olevate piltide läbipaistvust. Seda on mõistlik kasutada siis, kui soovid pildi vektorgraafikasse üle tuua. Sellisel juhul ei salvestu muudatused algfailis vaid järgmistes kihtides.

Template käsklus on kirjeldatud joonisel 2 (topeltklõps Layer ikoonil ja seejärel linnuke Template aknas). Soovitav on nimetada algkiht ka vastava nimega. Nt Taust, esimene versioon vmt.

Layer2
Joonis 2. Template aktiveerimine

Uue kihi loomine

Peale template kihi loomist, saate  luua uusi kihte. Kihtide arv on lõpmatu, samuti alamkihtide (Sublayer).

Uue kihi loomine on kuvatud joonisel 3 (esmalt valige ikoon New Layer ning seejärel  ilmub uus kiht eelneva layeri kohale). Soovi korral saate kihte ümbernimetada, lukustada ning nihutada):

Joonis 3
Joonis 3. Uue kihi loomine

 

Kihtide lukustamine, liigutamine, ümbernimetamine ja peitmine

Kihtide lukustamine, liigutamine, ümbernimetamine ja peitmine toimub kõik kihil olevate ikoonide kaudu.

Kihi lukustab  ikoon, mis on algselt tühi kast, silmaga ikoonist paremal, sellele klikkides kiht lukustub ning ilmub luku märk. Peale lukustamist ei ole  kihti võimalik muuta. Luku avab sama käsklus tagurpidi.

Joonis 4
Joonis 4. Kihi lukustamine

 

Kihtide liigutamine toimub valides soovitud kihi või kihid ning hiire nuppu all hoides nihutad alla või üles poole poole.  Jälgi, et kiht liiguks soovitud asukohta! Liigutades kihti muutub ka tööfailis tegevuste/kihtide asukoht.

Kihtide ümbernimetamine toimub topeltklõpsuga kihi nimel. Korrektsed nimed kihtidel võimaldavad kergemalt hiljem leida töö erinevaid etappe.

Layer6
Joonis 5. Kihi ümbernimetamine

 Kihtide peitmine toimub vajutades silmaga ikooni!

Joonis 6
Joonis 6. Kihi peitmine

Viita õppematerjalile:
Vihtol, H. (22. aprill 2014. a.). Kihid (Layers). Kasutamise kuupäev: 11. mai 2024. a., allikas IFI6023 Õppematerjal: http://www.cs.tlu.ee/IFI6023_oppematerjal/2-selekteerimine/kihid-layers/

Lisa kommentaar

Tallinna Ülikooli Informaatika Instituudi Arvutigraafika aine raames ühistööna loodud õppematerjal