Pathfinder

1. Pathfinderi leidmine Addobe Illustrator CS6s.

VÕIMALUS 1:

Pathfinder akna leiad valides menüüst Windows – Pathfinder. Avaneb uus aken (Joonis 1.):

pathfinder aken1
Joonis1. Pathfinder aken.

VÕIMALUS 2:

Juhul kui Pathfinder on Workspace menüüsse juba lisatud, siis saad  Pathfinder akna avada ka järgnevale ikoon ikoonile vajutades (Joonis 2.).

workspace pathfinder
Joonis 2. Pathfinder’i leidmine Workspace menüüs

2. Patfinderi kasutamine

Patfinderit saad kasutada 2 või enama kujundi olemasolu korral, mis peavad olema aktiivsed ehk selekteeritud.

Pathfinder koosneb kahest moodulist (vt Joonis 3.):

1. Shape Modes e kujundusreziimid (Joonis 3.) saad kujundeid liita (Unite), lahutada (Minus front), lõikuda (Intersect) ja kõrvaldada (Exclude).

kujundusreziimid
Joonis 3. Kujundusreziimid

unite Unite e liitmine  ühendab selekteeritud kujundid üheks kujundiks.
minus front Minus Front e lahutamine jätab alles ainult kõige alumise kujundi nähtava osa.
Intersect Intersect e lõikumine jätab alles kahe või enama kujundi ristuvad osad.
Exclude Exclude e kõrvaldamine jätab alles kõik osad, mis ei ristu mõne teise kujundiga.

Näitena kujundusreziimi kasutamine ringi ja ristküliku puhul (Joonis 4.).  NB! Vajuta joonisel suurema pildi nägemiseks.

kujundusreziimi näide
Joonis 4. Kujundusreziimi näide.

2. Pathfinders e rajaleidjad (Joonis 5.) koosneb 6 erinevast tööriistast:

rajaleidjad
Joonis 5: Rajaleidjad

divide Divide e lahutamine eraldab kujundid osadeks.

divide_algdivide_pär

divide_kasutamine

trim Trim e ära lõikamine lõikab ühe kujundi teistest välja.

divide_algtrim_pär

trim_tulemus

Merge Merge e koondamine eraldab selekteeritud kujundid osadeks, kuid jätab pealmise kujundi terveks.

Merge enneMerge-pär

merge_kujund

Crop Crop e pügamine lõikab välja selekteeritud kujundi suuruse uue kujundi objektidest, mis asuvad tema taga.

Crop_enneCrop_pärast

crop_kujund

Outline Outline e visandamine jätab alles kujundite välisjooned, kuid samal ajal eraldab need üksteisest.

outline_enneoutline_pärast

outline_kujund

MinusBack Minus Back e tagumise lahutamine lahutab alumise objekti ülemisest. See käsklus on väga sarnane Minus Frondiga.

minus back _enneMinus back_pär

Antud näidete koostamisel on ispiratsiooni saadud Multimedia Project Studio´st Duke´i ülikooli lehelt, mis asub siin.

Viita õppematerjalile:
Sinisaar, L. (24. aprill 2014. a.). Pathfinder. Kasutamise kuupäev: 12. mai 2024. a., allikas IFI6023 Õppematerjal: http://www.cs.tlu.ee/IFI6023_oppematerjal/4-kujundite-muutmine/pathfinder/

Lisa kommentaar

Tallinna Ülikooli Informaatika Instituudi Arvutigraafika aine raames ühistööna loodud õppematerjal