Ainete tutvustused

Alljärgnevas on toodud Katrin Niglase poolt ettevalmistatud ja/või loetavate kursuste lühitutvustused ning näidised aineprogrammidest. Kuna õppeaineid uuendatakse pidevalt, siis võivad siin toodud ained ja kirjeldused olla pisut erinevad jooksval aastal toimuvatest kursustest. Hetkel kehtivate ainekaartidega saad tutvuda TLÜ kodulehel olevas õppeainete kataloogis.

Andmeanalüüsi põhikursused – Kirjeldav statistika; Üldistav statistika.
Andmeanalüüsi baaskursuste eesmärgiks on anda teoreetilised teadmised ja praktilised oskused statistiliste andmete töötlemiseks ning lihtsama analüüsi läbiviimiseks tuntud statistikapaketi SPSS või tabelarvutusprogrammi Excel abil.
Kirjeldava statistika kursust alustatakse statistilise andmestiku kogumist ja andmetabeli loomist puudutavate küsimustega ning tutvutakse põhiliste/tuntumate meetoditega andmete esmaseks kokkuvõtuks. Kursus on eelkõige mõeldud bakalaureuse taseme üliõpilastele, kuid kuna kõik järgnevad andmeanalüüsi ja statistika kursused eeldavad antud kursuse materjali tundmist, siis soovitame seda ka magistri- ja doktoriõppe üliõpilastele, kellel varasem süstemaatiline kokkupuude andmeanalüüsiga puudub.
Üldistava statistika kursus eeldab teadmisi kirjeldava statistika kursuse mahus ning on eelkõige suunatud magistriõppe üliõpilastele. Kursus keskendub statistilise olulisuse mõiste selgitamisele ning käsitleb enamlevinud meetodeid statistilise olulisuse kontrollimiseks.

Andmeanalüüs edasijõudnutele – Mitmemõõtmeline statistika
Edasijõudnutele mõeldud kursuste eesmärgiks on pakkuda andmeanalüüsialaseid täiendavaid teadmisi neile, kes oma erialast või huvist ja suundumusest tingituna vajavad oskust tõlgendada mitmemõõtmelise statistilise analüüsi tulemusi ning keerukamat statistilist analüüsi ka ise vastava tarkvara abil läbi viia. Kursusel antakse ülevaade tuntumatest sotsiaal- ja kasvatusteadustes kasutatavatest statistilistest meetoditest: dispersioonanalüüs, diskriminantanalüüs, regressioonanalüüs, klasteranalüüs, faktoranalüüs, jne. Lisaks teoreetilistele teadmistele ja praktilistele oskustele andmeanalüüsist antakse kursuse käigus ka oskused tuntud statistikapaketi SPSS kasutamiseks kõnealloleva analüüsimeetodite rakendamisel.
Mitmemõõtmelise statistika kursus eeldab teadmisi andmeanalüüsi põhikursuste (kirjeldav ja üldistav statistika) mahus. Mitmemõõtmelise statistika kursuse üldmaht on 6EAP, kuid ainet on võimalik valida ka 3EAP mahus (kursus koosneb kahest ainest 3EAP mahus, mis ei ole üksteisele eeldusaineteks).

Uurimismeetodid / Teadusmetodoloogia
Uurimismeetodite ja teadusmetodoloogia nime kandvate kursuste sisu on üsna ühesugune. Erinevast ainepunktide mahust ja õppetasemest tulenevalt on varieeruv üliõpilaselt oodatav iseseisva töö maht ja sissejuhatava käsitluse detailsus. Kursuste eesmärgiks on anda magistri või doktoritöö koostamiseks vajalikud teadmised uurimismeetoditest ning arendada uurimismeetodite rakendamise ja nende kasutamise efektiivsuse hindamise oskust. Kursus ei vaatle uurimismeetodid ainult pindmiselt praktiliselt tasandilt (a la kuidas üliõpilastööd vormistada) vaid püüab kuulajat juhtida erinevate lähenemiste ja nende vahekorra tunnetamisele ja/või mõistmisele.
MIA 8003 – aineprogramm